Turniej Piłki Nożnej im. Żołnierzy Wyklętych

Turniej Piłki Nożnej im. Żołnierzy Wyklętych

Szczegółowa relacja

Turniej pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska, to przede wszystkim znakomite mecze występujących w nim drużyn, ale również szereg atrakcji propagujących historię niezłomnych bohaterów.

Wydarzenie zostało rozpoczęte uroczystym apelem, a oficjalnego otwarcia dokonał Pan Andrzej Osipów, przewodniczący Rady Osiedla Oliwa.

W turnieju brały udział drużyny 8-9 -latków: Olimpic Gdańsk, Gedania Gdańsk, AS Pomorze, Karlikowo Sopot i gospodarzy Akademii Piłkarskiej Fregata. W rozgrywkach każda drużyna rozegrała cztery mecze, mierząc się z każdym uczestnikiem Turnieju. Nasi mali bohaterowie dostarczyli mnóstwo emocji i zaprezentowali znakomite umiejętności, ale przede wszystkim doskonale bawili się grą i byli bardzo dzielni w każdej sytuacji.

Dopisali również kibice, czyli rodziny i przyjaciele chłopców. Fantastyczną oprawę stworzyła sekcja perkusyjna szkoły Fregata (rówieśnicy piłkarzy!), której fantastyczny doping niósł do boju swoich kolegów. Śmiem twierdzić, iż czegoś takiego młodzieżowa piłka jeszcze nie słyszała!

Wokół boiska i w szkole (Fregata), chłopcy i ich rodziny w przerwach pomiędzy swoimi meczami, mogli skorzystać z szeregu atrakcji. Wszystkie miały na celu edukację historyczną młodego pokolenia, ale również rozpowszechnianie wiedzy o żołnierzach niezłomnych wśród dorosłych, której to wiedzy jest wciąż za mało.

Wielkim zainteresowaniem cieszyły się przede wszystkim: plac treningu "Małych Cichociemnych", symulator strzelania udostępniony przez Wojsko Polskie i punkt sanitariuszek. W tym ostatnim miejscu dziewczynki pod opieką wykwalifikowanej kadry mogły poznać charyzmat bycia sanitariuszką, m.in. nauczyć się opatrywać rany (głowy, ręki, oka), przeprowadzić eksperyment prezentujący trudność wyjmowania kuli z ciała. Miejsce to było również udekorowane wspaniałą wystawą pamiątek związanych z pracą sanitariuszek w tamtym okresie.

Swój punkt promocyjny wystawiło Wojsko Polskie, a wewnątrz budynku dzieci i dorośli mogli skorzystać z mediateki oraz "sali przesłuchań". W mediatece można było zapoznać się z książkami poruszającymi historię żołnierzy wyklętych, plakatami filmowymi, poświęconymi tej tematyce, komiksami, prasą i co najciekawsze muzyką, zdjęciami oraz fragmentami filmów.

Dla dorosłych, dzięki udziałowi prelegentów z Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadzone zostały 3 prelekcje: Za kotarą i w cieniu urny, czyli mało znane fakty z okresu referendum 30 czerwca 1946 r”; „5. Wileńska Brygada Armii Krajowej na Pomorzu”; "Akcja krakowska".

Najmłodsi mogli skorzystać z sali do psychomotoryki, na której urządzono plac zabaw dla maluszków i zapewniono opiekę.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się malowanie twarzy o charakterze maskowania.

Wokół boiska i szkoły, na ogrodzeniu ma miejsce wystawa „5. Wileńska Brygada Armii Krajowej na Pomorzu”  udostępniona przez Instytut Pamięci Narodowej.

Nie zapomniano oczywiście o gorącym poczęstunku i napojach.

Relację filmową z wydarzenia przygotowało studio filmowe "Mirator".

Nagrody dla drużyn ufundował dystrybutor firmy Hummel Polska, puchary - Prezydent Miasta Gdańska, a indywidualne upominki Muzeum II Wojny Światowej.

Wszystkim partnerom i sponsorom wymienionym w relacji gorąco dziękujemy! Równie mocno dziękujemy rodzicom i przyjaciołom Akademii Piłkarskiej i Szkoły Podstawowej FREGATA, bez których pracy, nie udałoby się przeprowadzić tak wspaniałego przedwsięwzięcia.

Turniej odbił się już szerokim echem i na przyszły rok wstępnie zapowiedziały swój partnerski udział kolejne Instytucje, sponsorzy i stowarzyszenia zajmujące się upamiętnianiem historii niezłomnych bohaterów. Do zobaczenia za rok!